Basia wstydzi się mówić „Dzień dobry!”

Poznajcie Basię. Małą dziewczynkę, która uwielbia lody czekoladowe, zabawę w chowanego i swojego psa Warka. Piesek jest uroczym i milutkim zwierzakiem, jednak za każdym razem kiedy widzi nowych gości chowa się za nogą mamy lub taty i warczy. Tak na prawdę nie chce nikomu zrobić krzywdy, po prostu boi się obcych ludzi. Basia bardzo dobrze rozumie swojego pieska, bo też nie lubi się witać. Podobnie jak Warek chowa się za mamą lub tatą, spuszcza głowę w dół, a słysząc jak rodzice mówią – Nie wstydź się Basiu. –  albo – Powiedz ładzie dzień dobry. – robi się czerwona ze wstydu, a czasami nawet ze złości.

Dziś mama powiedziała, że ciocia Hania zaprosiła ich na weekend. Basia bardzo długo nie widziała cioci i na samą myśl o wizycie rozbolał ją brzuszek. Nie miała ochoty się z nią witać, a tym bardziej przytulać, no bo bardzo się wstydziła. Chowanie za rodzicami wcale nie pomaga, bo i tak wszyscy mówią „Basiu nie chowaj się, przywitaj się ładnie, nie wstydź się, no powiedz dzień dobry”. Basia wymyśliła więc, że schowa się pod łóżkiem i zostanie tam aż do wieczora. Z początku wyglądało na to, że plan się uda, ale kiedy mama weszła do pokoju zaczęło się wielkie poszukiwanie Basi. Mama widząc, że pokój Basi jest pusty, przeszukała kuchnię, salon, łazienkę, aż w końcu zaczęła wołać – Basiu, gdzie jesteś? – Ale Basia milczała. Tymczasem Warek wywąchał małą dziewczynkę. Wciskał nos pod łóżko merdając przy tym ogonem. Mama szybo zauważyła dziwne zachowanie pieska i również zajrzała pod łóżko. Z uśmiechem na twarzy powiedziała

– O! Tutaj jesteś Basiu. Dlaczego się schowałaś?

– No bo ja nie chce iść do cioci!

– Dlaczego?

– Nie lubię mówić dzień dobry, witać się, przytulać i takie tam.

– Rozumiem – powiedziała mama i usiadła na podłodze. Basia wypełzła spod łóżka i usiadła blisko mamy. Mama wyglądała na zamyśloną, po chwili spojrzała na Basię i miło zapytała – To co w tej sytuacji możemy zrobić? -Basia długo szukała pomysłu i trochę niepewnie powiedziała – Nie iść do cioci?

– Jest to jakiś pomysł. Ale tak sobie myślę, czy w takim razie już zawsze będziemy unikać wizyt u znajomych, przyjaciół i rodziny? Nie będziemy chodzić na urodziny, na place zabaw czy do sklepu, żeby uniknąć witania się?

– Hymmm – Basia miała niezadowoloną minę – No to nie mam żadnego pomysłu. Lubię chodzić na urodziny koleżanek i do sklepu po lody czekoladowe, no i jak tak pomyślę to lubię chodzić w gości, tylko te witanie mnie stresuje.

– W takim razie mam pomysł.

– Jaki? Powiedz mamusiu, powiedz szybko!

– Zrobimy trening.

– Trening? A co to?

– Trening, to wykonywanie ćwiczeń w celu zdobycia nowych umiejętności. Jak czegoś nie potrafimy robić, albo się boimy, albo wstydzimy to czasami wystarczy to poćwiczyć. Potrzeba do tego szczyptę cierpliwości, odrobinę chęci i garść wytrwałości. No to zaczynamy?

  • Zaczynamy – odpowiedziała z radością Basia 

Mama wzięła lalki, jedną dała Basi, a drugą zostawiła dla siebie. – Teraz się pobawimy – powiedziała mama, a Basia pomyślała, że taki trening to ona bardzo lubi. – Wyobraź sobie, że moja lalka to ciocia Hania, a twoja to ty. Najpierw zapukaj do drzwi, a jak ciocia otworzy stań przed nią na odległość mniej więcej długości twojej ręki i powiedz – Dzień dobry. –  Basia z radością zagrała scenkę z lalkami po czym powiedziała – Pff, to proste mamusiu – No dobrze, to w takim razie odkładamy lalki i pobawimy się w sklep. Ja będę panią sprzedawczynią, a Twoim zadaniem będzie się ze mną przywitać. Otworzysz drzwi do sklepu. Podejdziesz do lady. Spojrzysz na panią i powiesz dzień dobry. Rozumiesz?- Basia radoście przytaknęła i zaczęła zabawę z mamą. Zamieniały się rolami świetnie się przy tym bawiąc. Raz były panią ze sklepu innym razem panią z przedszkola, czy panią sąsiadką. Basia wiedziała dokładnie co ma zrobić. Najpierw stanąć przed osobą, z którą chce się przywitać mniej więcej na odległość ręki, spojrzeć na panią i powiedzieć dzień dobry. Trzy proste kroki. Jednak Basia trochę się zestresowała, kiedy mama powiedziała – No dobrze córeczko, jesteś już gotowa poćwiczyć z prawdziwą panią ze sklepu. – 

– Ale jak to? Teraz?

– Tak- odpowiedziała mama – Cały czas będę przy tobie, wiesz dokładnie co masz zrobić krok po kroku, a przy okazji kupimy lody czekoladowe, no i weźmiemy Warka na spacer, to sobie razem pobiegacie. Basia całą drogę do sklepu ściskała mamę mocno za rękę, wcale nie miała ochoty na zabawę z psem, nieustannie powtarzała w myślach po kolei co ma zrobić. Wejdzie do sklepu, podejdzie do lady, spojrzy na panią i powie dzień dobry. Bała się, że jej się nie uda, ale chciała spróbować. Mama powiedziała, że im więcej będzie ćwiczyć tym szybciej przestanie się bać.

Basia na widok sklepu poczuła, że serduszko zaczyna szybciej bić, a dłonie robią się całe mokre. Mama kucnęła i starała się dodać córce otuchy – Rozumiem Basiu, że się stresujesz, to twoja pierwsza próba, ja też jak robię coś po raz pierwszy to się stresuję. To normalne. – I mimo, że się boisz to robisz to? –  mama uśmiechnęła się szeroko – Tak Basiu. I wiesz co? Jak już to zrobię, czuję się z siebie bardzo dumna. Nawet jak popełnię błąd, to cieszę się, że zdobyłam się na odwagę. – Basia odetchnęła głęboko i otworzyła drzwi do sklepu. Gdy zobaczyła panią, to w pierwszej chwili chciała się schować za mamę, ale przypomniała sobie jak świetnie jej szło podczas zabawy. Wzieła głęboki oddech, podeszła do lady i cichutko powiedziała dzień dobry. Pani sprzedawczyni uśmiechnęła się przyjaźnie i serdecznie powiedziała – Dzień dobry. Na jakie lody dziś masz ochotę młoda damo? – Basia natychmiast schowała się za mamą. Mama poprosiła o lody czekoladowe, wzięła dwa wafelki z lodami, powiedziała dziękuję i do widzenia, po czym wręczyła córce lody i wyszły ze sklepu. Usiadły na ławce i patrzyły na biegającego pieska jedząc lody. Mama w końcu przerwała ciszę – I jak było? – zapytała – Nie udało mi się – powiedziała Basia – nie popatrzyłam na panią i schowałam się za ciebie – A ja uważam Basiu, że ci się udało, stanęłaś przy ladzie i powiedziałaś dzień dobry. To ogromny postęp – Tak myślisz? – zapytała zaskoczona Basia – Tak córeczko. – Basia uśmiechnęła się i pomyślała – Dałam radę!

Przed domem Basia zobaczyła tatę, który wkładał walizki do auta. – W końcu jesteście! Gdzie tak długo byłyście? – zapytał tato, a mama z uśmiechem powiedziała – Byłyśmy na treningu- i mrugnęła okiem do Basi – Tato spojrzał zaskoczony, po czym dodał – Patrząc na wasze buzie przypuszczałbym, że byłyście na lodach czekoladowych. – Wszyscy się zaśmiali, mama z Basią poszły umyć twarz i ręce, i chwile później wszyscy siedzieli już w samochodzie. Kiedy tato zatrzymał się przed domem cioci Hani, Basia poczuła znane jej łaskotanie w brzuchu, szybsze bicie serca i mokre dłonie. Wzięła głęboki wdech jak radziła mama i powtórzyła w myślach co ma zrobić. Zapukać, ciocia otworzy drzwi, spojrzeć na ciocię i powiedzieć dzień dobry. Tato wyprzedził Basię i zapukał do drzwi pierwszy, Basia stała w skupieniu gotowa na przywitanie. Ciocia otworzyła drzwi i z uśmiechem powiedziała – Dzień dobry- spojrzała na Basię, a Basia poczuła jak robi się czerwona na twarzy, ale mimo wszystko powiedziała – Dzień dobry – Tato spojrzał na Basię z dumą, mama była rozpromieniona, a ciocia wyglądała na szczęśliwą. Wszyscy weszli do środka i zasiedli przy stole, ciocia podała przepyszną herbatkę malinową i wyciągnęła karty, w które Basia bardzo lubi grać. Kiedy razem z rodzicami i ciocią grała w UNO pomyślała, że to jest bardzo dobry dzień. Wpadła też na super pomysł, że jak wróci do domu to nauczy Warka jak witać się z gośćmi.

Autor: Jolanta Drankowska

(Visited 267 times, 1 visits today)