Filmy o introwertykach (poznaj różne oblicza introwertyzmu)

Zdarza się, że introwertycy błędnie odbierani są jako nudni i nieciekawi. Introwertycy mają głęboki świat wewnętrzny, ale niechętnie się nim dzielą. Potrzeba sporo czasu by naprawdę poznać introwertyka. Świat introwertyków jest inny od świata zewnętrznego, nie są podatni na zewnętrzne wpływy, panującą modę, manipulację. Pozostając nonkonformistami bywa, że są postrzegani jako dziwacy, którzy zachowują się i myślą w sposób inny niż ogólnie przyjęty. Aby lepiej zrozumieć introwertyków wybrałam dla Was siedmiu introwertycznych bohaterów filmowych. Muszę przyznać, że selekcja była bardzo trudna.

To zaczynamy! 🙂

Matrix

Neo – Matrix

Neo ma dwa życia. W jednym jest przykładnym programistą, w drugim hakerem. W obu jest introwertykiem łączącym intelekt z intuicją. Fascynujący, intrygujący, zamknięty w sobie samotnik, który wolne chwile spędza w pokoju przy komputerze poszukując odpowiedzi na pytanie: czym jest Matrix.

Neo chodzi własnymi ścieżkami, nie interesuje go życie towarzyskie, trzyma się na uboczu, skupiony jest bowiem na swoim celu. Dla Neo ważniejsze są idee niż relacje. Ważniejsza jest prawda niż przyjemność. Chce uwolnić się z więzienia umysłu, dlatego wybiera prawdę, która jest przerażająca, ale dzięki niej zyskuje wolność.

Neo kwestionuje rzeczywistość. Ryzykuje by przekonać się gdzie są granice jego możliwości, wierzy w potęgę swojego umysłu, wierzy, że wszystko jest możliwe i każdy ma nieograniczone potencjały. Wytrwały, zdeterminowany o chłonnym umyśle, jak łatwo się domyślić w relacjach jest powściągliwy, nie wyraża swoich emocji. Nie poszukuje przyjaźni, ani miłości, ona sama go odnajduje.

Neo jest przykładem logika, który wiele czasu poświęca na poszukiwanie prawdy, na rozwijanie idei, która narodziła się z intuicji, a nie faktów. Potrafi wyjść poza schematy, poszukuje czegoś więcej i jest zdeterminowany, i wytrwały by to odnaleźć.

„Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami wysyłanymi do twojego mózgu.”

Amelia

Amelia

Amelia jest przykładem marzycielki. Wychowywana w separacji od rówieśników uciekała w świat wyobraźni. Jej najlepszym przyjacielem była rybka.

Jako dorosła dziewczyna wciąż pozostaje samotnikiem. Fascynuje ją zewnętrzny świat. Obserwuje ludzi, podgląda sąsiadów, zastanawia się np. ile w tym momencie ludzi ma orgazm. Mimo wszystko trzyma się na uboczu, w sytuacjach społecznych czuje się niezręcznie.

Życie Amelii zmienia się w dniu, gdy w wynajmowanym mieszkaniu odnajduje pudełko z drobnymi pamiątkami. Chce odnaleźć właściciela pudełka i postanawia, że jeżeli sprawi mu to radość, od tej pory będzie uszczęśliwiać ludzi.

Amelia jest jak niewidzialny anioł, który troszczy się o innych nie szukając nagród, poklasku, ani wdzięczności. Wystarczy jej świadomość, że czyni świat lepszym, a to daje jej poczucie wewnętrznej harmonii. Głęboka wrażliwość, empatia i zrozumienie sprawia, że Amelia rzeczywiście zmienia życia innych ludzi, przy czym nie walczy o swoje własne.

Amelia pewnego dnia zakochuje się chłopcu z nietypową pasją, ale unika konfrontacji z nim. Okrężną drogą dąży do spotkania z chłopakiem, robiąc podchody i uniki. Zapewne tylko intuicyjni introwertycy mogą zrozumieć lęk przed urzeczywistnieniem się marzenia. 

„”Amelii wolno żyć marzeniami i zamykać się w sobie. Każdy ma niezbywalne prawo do zmarnowania sobie życia.”

Introwertyk
Edward Nożycoręki

Edward Nożycoręki

Edward stanowi skrajny przykład introwertyzmu. Został stworzony przez samotnego naukowca, z którym żył w zamku odcięty od świata zewnętrznego, a po jego śmierci był całkowicie sam. Żył samotnie aż do dnia gdy znalazła go sympatyczna pani i zaprosiła do swojego domu. Dla Edwarda była to ogromna zmiana i szok. Jego introwertyczny świat, z dnia na dzień całkowicie się zmienił.

Poznajemy Edwarda jako cichego, spokojnego młodzieńca, który szczelnie ukrywa swoją wrażliwą i delikatną naturę. Widać u niego poruszenie i podekscytowanie w chwili, gdy po raz pierwszy w życiu wjeżdża do miasteczka. Jednak niezwykle rzadko Edward okazuje swoje emocje i uczucia, wszystko gromadzi w sobie. Ludzie postrzegają Edwarda jako tajemniczego i intrygującego. Z początku zdystansowany i nieufny zaczyna powoli otwierać się na ludzi. Okazuje się, że jest niezwykle twórczy i utalentowany, a jego rzeźby zachwycają wszystkich mieszkańców miasteczka. Pomimo starań jest mu trudno dostosować się do ekstrawertywnego świata. Stanowi kontrast dla głośnej, wesołej i kolorowej rzeczywistości i zaburza integralność życia mieszkańców.

U Edwarda widać dużą potrzebę przystosowania się, ma potrzebę miłości i tworzenia relacji. Nie jest samotnikiem z wyboru, pragnie być akceptowany i chce tworzyć dla innych.

„Widzisz, zanim się pojawił w naszym domu nigdy nie padał śnieg. A od tamtego momentu – pada. Czasami jeszcze tańczę, gdy pada.”

Titanic
Titanic

Rose – Titanic

Tajemnicza, piękna, powściągliwa Rose jest przeciwieństwem ekstrawertycznego narzeczonego. Z pozoru opanowana pod powierzchnią pełna emocji i głębokiego smutku.

Rose ma własny gust, nie ulega opinii innych ludzi, nie stara się dostosować i robić dobrego wrażenia. Nudzi ją życie towarzyskie, rozgrywki polo, bezmyślny gwar. W czasie tych nudnych spotkań towarzyskich jest nieobecna, zwrócona do swojego wnętrza czując, że nikogo nie obchodzi to, co naprawdę czuje. Dopiero przy Jacku otwiera się i zaczyna emanować wewnętrznym światłem. Na początku ich znajomości zirytowana mówi do Jacka – „Nie szufladkuj mnie, nie wiesz co zrobię, nie znasz mnie.” Ostatecznie Rose buntuje się i nie spełnia oczekiwań matki i narzeczonego, podąża za wlanym głosem, pokazując swoją siłę i wewnętrzny ogień. W odpowiednich warunkach Rose jest nieprzewidywalna, spontaniczna i ekspresyjna. Lubi kontakt z innymi ludźmi, ale to muszą być osoby, które do niej pasują, w innym przypadku dystansuje się i zamyka w sobie.

„Patrzyłam na moje życie jakby było już za mną. Na nieustającą paradę zabaw, kotylionów, regat i rozgrywek polo. Ta sama wąska grupka ludzi, ten sam bezmyślny gwar. Wydawało mi się, że stoję nad przepaścią i, że nikt nie spieszy mi z pomocą. Nikogo to nie obchodziło, nikt nawet nie zauważał.”

 

Introwertyk
Leon Zawodowiec

Leon Zawodowiec

Leon jest pracowity, zdyscyplinowany, solidny i dokładny. Kieruje się jasnymi zasadami, ma swoje przyzwyczajenia i rytuały. Jest nieufny, więc tworzy jak najbardziej przewidywalną codzienność. Wygląda jakby w jego wnętrzu nic się nie działo, jego twarz nie zdradza żadnych emocji i myśli, jest cichy i spokojny. Ale ten niezdarny w sytuacjach społecznych, małomówny samotnik ma w sobie znacznie więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Kiedy monotonne życie Leona zostaje zaburzone przez mała dziewczynkę odkrywamy drugą twarz Zawodowca. Leon zaskakuje swoją wrażliwością i troskliwością. Pokazuje również, że ma w sobie nieco dziecka, na przykład, gdy stara się rozweselić smutną dziewczynkę udając świnkę, czy podczas wesołej zabawy w oblewanie wodą. Ale to są jedynie epizody, Leon nadal pozostaje zdystansowany, oszczędny w słowa i emocje.

„Matylda – Życie zawsze jest takie trudne, czy tylko kiedy jest się dzieckiem?

Leon – Zawsze jest takie.”

Robyn Davidson – Ścieżki

Robyn Davidson jest autentyczną osobą. Napisała książkę o swojej podróży i na podstawie tej książki powstał film „Ścieżki”. Zdecydowałam się wymienić Robyn, ponieważ jest dla mnie nie tylko cudownym przykładem introwertyka, ale przede wszystkim ogromną inspiracją do tego by podążać za własnym głosem.

Robyn postanawia przejść przez pustynię australijską od Alice Springs do Oceanu Indyjskiego. Przygotowania zajmują jej bardzo dużo czasu, ale dzięki wytrwałości, pracowitości i niezłomności osiąga to, co postanowiła. Imponująca jest postawa Robyn, gdy w sytuacjach niepowodzeń dalej robi swoje, liczy na siebie i stara się jak najbardziej pozostawać niezależna od innych ludzi.

Robyn wyruszyła w podróż nie dla przygody, ani dla udowadniania czegokolwiek, zrobiła to, bo czemu nie. Lubiła otwarte przestrzenie, miała dość egoizmu i egocentryzmu, a ponadto życie w mieście ją znudziło. Robyn ma ogromne pokłady odwagi, wytrwałości i siły. Postrzegana jako dziwak i odludek nie ma potrzeby zmieniać się i dostosowywać do innych ludzi. Męczy ją gadatliwość, ceni samotność i ciszę. Akceptuje to kim jest i podąża za własnym głosem. Robyn ma małe grono bliskich osób, a jej najwierniejszym przyjacielem jest pies, którego darzy głęboką miłością. Robyn wierzy, że jedna zwykła osoba jest zdolna do wszystkiego i ta wiara sprawia, że pomimo wątpliwości innych ludzi realizuje swoje marzenie.

„Kiedy zbyt długo tkwimy w jednym miejscu trzeba rzucić granat i się modlić”.

 

Introwertyk
Incepcja

Cobb – Incepcja

Zastanawiałam się czy Cobb jest dobrym przykładem introwertyka, jednak sposób w jaki film ukazuje świat wewnętrzny sprawił, że ostatecznie zdecydowałam się wspomnieć i o nim.

Cobb przeszukuje ludzkie umysły. Za pomocą świadomych snów wchodzi w coraz głębsze warstwy podświadomości. Świat wewnętrzny jest dla Coba niezmiernie ważny do tego stopnia, że czasami traci poczucie realności, nie wie już co jest fikcją, a co rzeczywistością. Cobb jest powściągliwy, spokojny i opanowany. Wszystko co przeżywa tłumi w sobie. Dopiero kiedy zagłębimy się w podświadomość Cobba odkryjemy jego skomplikowaną naturę i głębokie uczucia. Rzeczywistość mu nie wystarcza, potrzebuje wracać do przeszłości, żyć fikcyjnymi obrazami, pielęgnować wspomnienia by nie umarły. 

„Ciągle mówisz, co wiesz. Ale w co wierzysz? Co czujesz?”

 

A jaki jest Twój ulubiony film lub książka z introwertykiem w roli głównej?

(Visited 1 150 times, 2 visits today)
Facebookgoogle_plus

15 komentarzy

 1. Natalia

  Maj 4, 2017 at 9:50 am

  Bardzo fajny post ! Oczywiście słyszałam o tych filmach 😉 Pozdrawiam ! 😀

  1. Jola

   Jola

   Maj 4, 2017 at 11:50 am

   Dzięki Natalia 🙂

 2. Ola

  Maj 4, 2017 at 1:36 pm

  Świetny wpis , bardzo fajnie się czytalo. 🙂

  1. Jola

   Jola

   Maj 4, 2017 at 1:42 pm

   Dzięki Ola, zapraszam ponownie 🙂

 3. Stanisław Górny

  Maj 4, 2017 at 4:46 pm

  Nie wiem co napisać,namąciłaś mi tym wpisem,znam wszystkich bohaterów których wymieniłaś,ale nigdy nie patrzałem na nich jak na introwertyków… Jesteś cholernie inteligentnym człowiekiem… A cytat u góry świadczy że myślimy bardzo podobnie… Pozdrawiam cię serdecznie.

  1. Jola

   Jola

   Maj 4, 2017 at 8:06 pm

   Witaj Stanisław, bardzo się cieszę, że zajrzałeś na mój blog. Dziękuję za miłe słowa 🙂 Pozdrawiam ciepło.

 4. Iwona

  Maj 6, 2017 at 8:58 am

  Zdecydowanie „Amelia” podbiła moje serce 🙂 Mimo że to już film niemłody, to uwielbiam do niego wracać.

  1. Jola

   Jola

   Maj 6, 2017 at 9:14 am

   Witaj Iwona 🙂 Ja dopiero niedawno odkryłam Amelię i również podbiła moje serce. Myślę, że dla niektórych osób film ten może być nużący, ale jak ktoś chociaż trochę identyfikuje się z Amelią z pewnością poczucie klimat tego filmu.

 5. Olu001

  Maj 6, 2017 at 10:58 am

  Inspirujące zestawienie 🙂 Cieszy mnie, że o introwertyzmie mówi i pisze się coraz więcej – jako introwertyk z urodzenia przez długi czas miałam problem z adaptacją społeczną i w okresie wczesnej młodości usiłowałam na siłę polubić imprezy i stać się zwierzęciem towarzyskim. Teraz już wiem, że nic na siłę 😉

  1. Jola

   Jola

   Maj 6, 2017 at 11:48 am

   Również miałam okres, że chciałam być bardziej ekstrawertyczna. Najciekawsze jest to, że jak akceptuje mój introwertyzm, ekstrawertyzm uaktywnia się całkiem naturalnie i można czerpać z obu tych postaw 🙂 Dziękuję bardzo za Twój komentarz 🙂

 6. Alina

  Maj 6, 2017 at 12:13 pm

  Sama jestem introwertykiem i bylam ciekawa postaci:) bardzo fajny post. A Rose uwielbiam:)

  1. Jola

   Jola

   Maj 6, 2017 at 2:57 pm

   Cieszę się niezmiernie, że podobał Ci się wpis 🙂 Zastanawiałam się czy Rose na pewno pasuje do obrazu introwertyka, ale ostatecznie uznałam, że świetnie pasuje do opisu ISFP (Poznawczo-uczuciowego introwertyka). Dziękuję za komentarz. Miłego dnia 🙂

 7. Sztuka Retuszu || Sit Zone Art

  Maj 6, 2017 at 1:33 pm

  Tak rzadko znajduję wpisy o introwertykach (bo zwykle piszą je ekstrawertycy, którym WYDAJE SIĘ, że wiedzą), z którymi mogę się zgodzić, że cieszę się jak dzieciak 😀 Jedyne, czego nie znam, to „Ścieżki”, więc chyba czas nadrobić.
  Od siebie dorzuciłabym postać z „Mr. Robot” – mimo że to serial i że można się sprzeczać, czy u niego to jeszcze introwertyzm, czy już coś więcej. Z drugiej strony: introwertyk introwertykowi nierówny i nie po to powstała typologia typów osobowości (w tym typów introwertyków), by teraz wszystkich wrzucać do jednego worka 😉 Zresztą, świetnie widać to po tym wpisie – wszyscy introwertycy, każdy inny!

  1. Jola

   Jola

   Maj 6, 2017 at 2:50 pm

   Też myślałam, aby wspomnieć o Mr.Robot – świetny serial i bardzo fajnie odegrana rola główna. Całkowicie zgadzam się z Tobą, że introwertyk introwertykowi nierówny 🙂 Dziękuję bardzo za Twój komentarz:) Pozdrawiam ciepło.

 8. Ewelina

  Maj 6, 2017 at 7:43 pm

  Jak zobaczyłam tytuł Twojego postu, to pierwszy na myśl przyszedł mi właśnie Leon Zawodowiec! Niesamowite jest to, jak mała dziewczynka potrafi wedrzeć się do jego świata i go otworzyć.

Leave a Reply