Indywiduacja – archetypowa podróż w głąb siebie + film

Moje zafascynowanie Jungiem pojawiło się po pewnym wykładzie. Kiedy to wykładowca rzekł do nas (studentów żądnych wiedzy i pełnych ciekawości): „Jest jeszcze psychologia głębi, ale o niej wam nie będę opowiadał, bo nie zrozumiecie”. Zabrzmiało jak wyzwanie! No i jeszcze ta nazwa psychologia głębi – zrobiło się intrygująco. Zakupiłam, więc książki i zaczęłam czytać. Okazało się, że rzeczywiście niewiele z tego rozumiałam. Czytałam więc raz po raz, aż trochę zaczęło mi się rozjaśniać w głowie. Od tego czasu minęło wiele lat. Czas otrzepać z kurzu książki i wiedzę. Dziś chciałam podzielić się z Wami najważniejszymi elementami dotyczącymi indywiduacji. Mam nadzieję, że zafascynuje Was ten świat symboli i archetypów równie mocno jak mnie.

 

wgląd w siebie

Po co zawracać sobie głowę indywiduacją?

To kim jesteśmy, a raczej to kim wydaje nam się, że jesteśmy, stanowi zaledwie małą część nas samych. Pamiętacie freudowskie porównanie ludzkiej psychiki do góry lodowej. Ta malutka część, która jest nad powierzchnią wody to nasza świadomość.Tuż pod taflą wody jest podświadomość. Natomiast największa część góry lodowej to nasza nieświadomość. Wynika z tego, że sam dla siebie jesteś tajemnicą. Czy jesteś ciekawy co kryje się pod taflą wody? Co znajduje się w Twojej nieświadomości.

 Indywiduacja to nic innego jak droga ku lepszemu poznaniu samego siebie. Podróż w głąb siebie po świecie symboli. Podczas tej drogi napotykasz na nieznane części swojej osoby. Skonfrontujesz się z własnymi lękami i słabościami. Odnajdziesz wyparte treści, własne możliwości i mocne strony. Ujrzysz swój potencjał. Wyjątkowy i niepowtarzalny. Staniesz się sobą. Osobą niepodzielną, integralną, różną od innych ludzi, która realizuje siebie „nie ulegając zjawiskom masowym”. Nie chodzi o to by odrzucać normy społeczne i kulturowe. Dojrzała osoba szanuje i uznaje normy społeczne. Co nie zmienia faktu, że celem rozwoju osobowości jest umiejętność szukania własnych sposobów realizacji, a nie podążanie za gotowymi wzorcami.

Droga w głąb siebie prowadzi przez świat symboli i archetypów.

Pewnego dnia Jung miał sen. Śniło mu się, że jest w piętrowym domu. Mimo, że to był jego dom nie rozpoznawał wnętrza. Był zaskoczony cennymi, starymi obrazami na ścianach i meblami w stylu rokokowym. Zapragnął obejrzeć cały dom. Zszedł piętro niżej. Wnętrze było urządzone w stylu średniowiecznym. Zszedł niżej do piwnicy. Zastał tam mury, pochodzące z czasów rzymskich. W jednej z płyt podłogowych odkrył pierścień, pociągnął za niego i ujrzał wąskie schody. Na dnie były pozostałości po kulturze pierwotnej.

Asymilacja treści nieświadomych

Ten sen obrazuje, jak nasza psychika jest zakorzeniona w kulturze i w historii. Symbole, wzorce, energie pochodzące z dawnych epok są w nas żywe, kształtują to kim jesteśmy.

Nasz świat jest pełen symboli, które pochodzą z Biblii, z mitologii, z dawnych epok. Analizując symbole oraz wartości, z którymi się identyfikujemy lepiej poznajemy samych siebie. Wzbogacamy swoją osobowość o nowe treści, które do tej pory pozostawały w nieświadomości. 

Kilka lat temu moja siostra poleciła mi książkę „Boginie w każdej kobiecie” J.S. Bolen). To było to. Zagłębiłam się w mitologii, która bardzo pomogła mi zrozumieć samą siebie. Zauważyłam której energii mam aż nadto, której mi brak. Dowiedziałam się jak rozwijać tkwiące we mnie możliwości, jak obudzić w sobie uśpione boginie. Budzenie uśpionej bogini skończyło się na tym, że wpakowałam się w działalność tak całkowicie odmienną od moich potencjałów. Dzięki poczuciu różnorodności energii możemy wzbogacać i rozwijać swoją osobowość. Kosztować różnych smaków. Nie szufladkować samego siebie, a eksperymentować w celu lepszego zrozumienia siebie, wzbogacenia, rozszerzenia własnych horyzontów.

Jungowskie archetypy

 

W czasie procesu indywiduacji dochodzi do zmian świadomości (ego, persona) oraz funkcjonowania całej osoby. Proces ten polega na komunikacji świadomości z nieświadomością.
Aby proces indywiduacji przebiegał prawidłowo ego powinno korzystać z różnych funkcji psychicznych (myśli, emocje, percepcja, intuicja). A nie tak jak jest zazwyczaj z jednej funkcji psychicznej. Kiedy ego identyfikuje się tylko z jedną funkcją psychiczną, asymilacja archetypów jest jednostronna i w związku z tym zniekształcona. Gdy ego utożsamia się tylko z jedną funkcją psychiczną dochodzi do wykształcenia się bardzo wąskiego obrazu świata i siebie. Podczas indywiduacji może dochodzić do różnych niepowodzeń, ponieważ rozwój osobowości wiąże się z pokonywaniem trudności, konfliktów wewnętrznym, barier.

Dlatego też, indywiduacja powinna przebiegać pod okiem psychoterapeuty. Nie mniej jednak, warto jest poznać chociażby podstawowe archetypy, które według Junga reprezentuje każdy człowiek. Cień, Anima, Animus, Stary Mędrzec, Wielka Matka, Jaźń stanowią kolejne etapy procesu indywiduacji. Ale o tym, innym razem. Natomiast kilka słów wprowadzenia znajdziecie w filmiku poniżej.

 

(Visited 461 times, 1 visits today)
Facebookgoogle_plus

Leave a Reply