Odkryj swoją kobiecość – 7 kobiecych archetypów

Psychoterapeutka J.S. Bolen w książce „Boginie w każdej kobiecie” opisuje 7 typów kobiet, pokazując tym samym, że nie ma jednego wzorca kobiecości. Jedne kobiety odnajdują się w roli matki i żony, inne ponad wszystko cenią wolność i niezależność – i to w porządku. Przyzwyczailiśmy się do oceniania i wartościowania, określania co kobiecie wypada, a czego jej nie wypada. Z tego powodu wiele kobiet tłumi swoją prawdziwą kobiecość obawiając się, że nie wpiszą się w kanon.

Zapraszam Cię w podróż po górze Olimp, poznasz siedem niesamowitych bogiń, będziesz miała okazję porozmawiać z nimi i przyjrzeć się w jakim stopniu są podobne do Ciebie.

Wyobraź sobie, że stajesz na szczycie góry Olimp. Właśnie odbywa się wielka uczta z okazji urodzin Zeusa. U progu wita Cię jego elegancka żona Hera. Nienagannie ubrana, z ostentacyjnie błyszczącą na palcu obrączka, zaprasza Cię do stołu, przy czym kontem oka spogląda na swojego męża czy przypadkiem nie filtruje z inną kobietą.

Rozgadasz się, Twój wzrok pada na przepiękną Afrodytę. Stoi w obcisłej sukience otoczona adoratorami i śmieje się uwodzicielsko niezauważając zazdrosnych spojrzeń żon.

Siadasz przy stole i zaraz obok Ciebie pojawia się Demeter, która z serdecznym uśmiechem częstuje Cię ciastem mówiąc z dumą, że to jej własny wypiek. Następnie pyta Cię czy masz dzieci i zaczyna snuć opowieści o swojej córce Persefonie, która właśnie niewinnie bawi się w ogrodzie, zbierając kwiaty na wianek. W oddali dostrzegasz Hestię, która ukryta w cieniu drzew oddaje się kontemplacji.

Sielankową atmosferę przerywa głośny warkot silnika. Artemida zeskakuje z motocykla i pewnym siebie krokiem zmierza do Zeusa, który właśnie dyskutuje ze swoją córką Ateną na temat polityki.

Czy któraś z bogiń szczególnie przypadła Ci do gustu, a jakaś wzbudza niechęć?

Poznajmy je bliżej.

Afrodyta – zmysłowa i piękna kochanka

Każda z nas nosi w sobie obraz namiętnej i twórczej Afrodyty. W momencie zakochania wysuwa się na pierwszy plan i sprawia, że czujemy się piękne i zmysłowe. Zakochane widzimy świat w różowych barwach, wszystko jest zachwycające, kolory, zapachy, smaki intensywniejsze, a muzyka przyprawia o dreszcze; doznania seksualne zaprowadzają do granic rozkoszy, a intensywność uczuć sprawia, że pragniemy się nimi dzielić bez reszty.

Kobieta o dominacyjnym archetypie Afrodyty często się zakochuje, uwielbia seks i ma wyostrzoną wrażliwość, jest nosicielką miłości i piękna. Przemienia świat ze zwykłego i szarego w kolorowy i zachwycający. Magnetyczna, czarująca i pociągająca. Zafascynowana życiem i pełna pasji ma potrzebę twórczej ekspresji. Jest w stanie całkowicie zaangażować się w projekty, które poruszają ją emocjonalnie i budzą żar namiętności.

Wypieranie Afrodyty, czyli tłumienie seksualności

Afrodyta z jednej strony wydaje się być archetypem niezwykle atrakcyjnym, z drugiej zaś strony spotyka się z największą krytyką. A to za sprawą uwodzicielskiej natury, szybkiego zakochiwania się, flirtowania z nieznajomymi. Kobietom o typie Afrodyty przyklejane są czasami etykietki takie jak „łatwa”, „puszczalska”, „bezwstydna”. Z tego powodu przestają akceptować swoją zmysłową naturę i tłumią potrzeby seksualne, przy okazji pozbywając się witalnej, twórczej i ekspresyjnej część swojej osobowości.

Budzenie Afrodyty

Afrodyta budzi się pod wpływem doznań zmysłowych, twórczych, ekstatycznych doświadczeń. Seks, kontakt z pięknem, sztuką, naturą pomaga dotrzeć do Afrodyty.

Jeżeli chcesz obudzić w sobie zmysłowość zatrzymaj się i bądź obecna tu i teraz. Skup się na zmysłach: smakuj, kosztuj, dotykaj, słuchaj, maluj, tańcz, rzeźb… Zanurz się w zmysłowych doznaniach, poczuj swoje ciało, pozwól sobie na przyjemność, rozkosz, beztroskę. Zobacz jak się z tym czujesz, nie naciskaj, nie oczekuj, doświadczaj, poszukuj, daj sobie czas.

Artemida – dzika i niezależna wojowniczka

Niezależny duch Artemidy, domaga się żyć na własną rękę i na swoich warunkach.

Gdy Artemida wysuwa się na pierwszy plan odważnie idziemy przed siebie. Jesteśmy gotowe do podjęcia walki w imię naszych wartości. Ufając swojej sile i mocy wytrwale dążymy do tego co jest dla nas ważne i nic nie jest w stanie nas zdekoncentrować.

Kobiety z dominującym typem Artemidy sterowane są wewnętrznym kompasem, nie zaś aprobatą innych ludzi, czy względami mężczyzn. Niełatwo się zakochują, a spełnienie odnajdują w działaniu i rozwoju. Walczą o prawa kobiet i dzieci. Tworzą organizacje, które pomagają ofiarom przemocy.

Praca, która daje Artemidzie satysfakcje nie musi przynosić profitów. Jej zainteresowania bardzo często są mało popularne i w związku z tym nie przynoszę dużych zasług czy pieniędzy, mimo wszystko Artemida odczuwa satysfakcję, gdy robi to, co jest zgodne z nią i ma dla niej głębszy sens. „Artemidzie, której profesja związana jest z pomaganiem innym, zazwyczaj przyświeca jakiś ideał. Jeśli prowadzi swój własny biznes, zapewne zaczęła od produktu, do którego była przekonana. Jeżeli pracuje twórczo, najprawdopodobniej wyraża w ten sposób swoją osobistą wizję.”

Wypieranie Artemidy – Tłumienie wojowniczej natury

Popularne jest przekonanie, że kobietom nie przystoi rywalizować, walczyć, zdobywać. Wojownicza natura przypisana jest mężczyzną, kobiety wojowniczki zaś często spotykają się z krytyką.

Tłumienie wojowniczej natury może rozpocząć się już w okresie dzieciństwa. Dziewczynka, która wyraża swoją złość, bije innych, zawzięcie walczy o swoje prawa i domaga się równego traktowania bywa postrzegana przez otoczenie jako krnąbrna i źle wychowana. Rodzice mogą więc tłumić w córkach te wojownicze zapędy, wymagając by były miłe i posłuszne.

Budzenie Artemidy

Artemida budzi się, za każdym razem, gdy dążymy do realizacji własnych celów, gdy wyruszamy w samotną podróż, rozwijamy się zawodowo, walczymy o prawa człowieka, zapisujemy na kurs samoobrony. Jednak tym co najsilniej budzi Artemidę jest wolność i niezależność finansowa i emocjonalna.

Persefona – wrażliwa dziewica – królowa podziemi

Persefona ma dwa oblicza, niewinnej dziewczyny i królowej podziemi. Każda z nas zapewne miała okres w swoim życiu kiedy czuła się jeszcze nieokrzesana, nie wiedziała kim jest i czego chce. Bywa, że i dorosłe kobiety czują się niczym małe dziewczynki zagubione w świecie i szukające wzorców na zewnątrz. W takiej sytuacji kobieta o archetypie Persefony może łatwo dostosowywać się do oczekiwań innych ludzi. Wynika to, z tego, że ma małą samoświadomość. Nieśmiała, pokorna i cicha ulega męskiemu wpływowi, stawiając siebie na drugim planie. Ma poczucie, że istnieje po to by spełniać potrzeby innych, bo sama nie wie czego chce. Kiedy zada sobie pytania „kim jestem?” i rozpocznie podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości ma szansę przeobrazić się w królową podziemi.

Te egzystencjalne pytania zaprowadzają Persefonę do podziemi własnej psychiki. Poznając samą siebie, ma szansę przemienić się z kobiety dziecka w kobietę królową. Po odbyciu własnej podróży po nieświadomości jest gotowa zostać przewodnikiem dla innych osób, które pragną poznać nieświadome pokłady swojej psychiki.

Persefona ma silną intuicję, mistyczną aurę i głębokie zrozumienie innych ludzi. Jest otwarta na innych, stara się uważnie słuchać, nie oceniać. Persefona jest idealną powierniczą, może realizować się jako psychoterapeuta, a ze względu na głębokie wnętrze, ogromną wyobraźnię i wrażliwość może spełniać się również jako artysta.

Wyparcie Persefony

Persefona jest uległa, podatna na wpływy, często ma niską samoocenę i boryka się z nieśmiałością. To nie są atrakcyjne cechy we współczesnym świecie, który domaga się podejmowania szybkich decyzji, odwagi i pewności siebie. Młoda Persefona będąc pośpieszana przez rodziców podczas dokonywania wyborów, czy wypychana na świat zewnętrzny bez czasu na obserwację może poczuć, że niewłaściwa i niedostosowana. Krytykując siebie jeszcze bardziej obniży swoje poczucie wartości, stając się depresyjna.

Budzenie Persefony

Aby rozwinąć w sobie Persefonę musi pojawić się potrzeba poznania samego siebie i intuicyjnego zrozumienia świata. Zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi prowadzi do świata podziemi.

W budzeniu Persefony pomocne jest rozwijanie otwartości, słuchanie bez oceniania i patrzenie na świat oczami dziecka, które przyjmuje świat taki jaki jest, nie zakłada z góry jak być powinno przez co może zobaczyć więcej niż inni.

Medytacja, analiza marzeń sennych, praca z symbolami, wgląd w siebie pomaga w rozwijaniu Persefony – królowej podziemi.

 

typy osobowości

Hera – spełniona żona

Żona Zeusa – zaborcza, zazdrosna i oddana, odnajduje spełnienie u boku męża. Dla niego prowadzi dom, jest wsparciem, motywacją i inspiracją. Małżeństwo daje jej poczucie prestiżu i szacunku. U boku męża prezentuje się jako elegancka i elokwentna dama. W partnerze poszukuje spełnienia, bez niego czuje się niewartościowa i niepełna. 

Hera jest archetypem bardzo wspieranym przez kulturę patriarchalną. Kiedyś było tak, że kobiety zamężne cieszyły się większym uznaniem. Ten model się zmienia, ale naturalna potrzeba kobiet o archetypie Hery by być żoną pozostała niezmienna, ta potrzeba jest w nich głęboko osadzona. Archetypowa Hera jest lojalna, wierna i bardzo zaangażowana w związek, który zawiera „na dobre i na złe”. Bardzo często uzależnia się emocjonalnie od męża. Jeżeli mąż ją zdradzi, Hera złość kieruję na jego kochankę, uważając, że to kochana ponosi winę za romans. Zemsta daje jej poczucie siły, dzięki mściwości nie musi konfrontować się z poczuciem odrzucenia, które zachwiało by jej poczuciem wartości.

Lekcja dla Hery

Hera powinna nauczyć się niezależności i budować poczucie wartości niezależne od okoliczności.

Idealnym przykładem Hery jest postać serialowej żony John’a Smith’a z serialu „The Man in the High Castle

typy osobowości

Demeter – opiekuńcza matka

Kobieta Demeter odnajduje spełnienie w macierzyństwie. Troskliwa, opiekuńcza, czasami nadmiernie zaangażowana w życie dziecka bardzo dotkliwie przeżywa moment, gdy dzieci wyfruwają z gniazda. Kiedy kobieta o silnym archetypie Demeter nie może zajść w ciąże zazwyczaj cierpi z tego powodu na depresję. Poczucie pustki i niespełnienia jest tak ogromne, że zabiera chęć kontaktu fizycznego z innymi ludźmi, radość i chęć do życia,co zostało wyraźnie zobrazowane w filmie Angeliny Jolie „Nad morzem”. 

 

Kobieta Demeter w roli matki odnajduje spełnienie i sens istnienia, czując się potrzebna rozkwita i tryska energią. Będąc matką odkrywa w sobie niezmierzone pokłady siły, potrafi walczyć o dobro dziecka jak zaciekła lwica, jest nieugięta, cierpliwa i wytrzymała, a przy tym ciepła i opiekuńcza. Kiedy przekroczysz próg domu Demeter zapewne poczujesz zapach świeżo upieczonego ciasta, a Demeter zamiast siedzieć z Tobą i plotkować, filozofować czy rozprawiać o polityce będzie biegać między jadalnią, a kuchniom donosząc nowe smakołyki. A kiedy już zasiądzie obok Ciebie, to głównym tematem rozmów będą dzieci, które są dla niej całym światem.

Lekcja dla Demeter

Demeter ma dobre intencje i chce być postrzegana jako dobra kobieta, jednak jak każda osoba, ma też swoje słabe strony. Lekcją dla Demeter jest przyznać się przed sobą do negatywnych emocji wobec innych i zaakceptować to, że nie jest idealna.

Z powodu głębokiej identyfikacji z rolą matki, może uzależniać dzieci od siebie, być nadopiekuńcza i kontrolująca. Trudno jest jej się do tego przyznać, ale jest to bardzo ważne nie tylko dla dobra dzieci, ale także dla niej samej. Kiedy dostrzeże negatywne emocje i zachowania, ma możliwość je zmienić. Swoją opiekuńczość i matczyne instynkt powinna kierować też do samej siebie, nie dbając o siebie i swoje potrzeby może cierpieć na stany depresyjne.

kobieta sukcesu

Atena – ambitna kobieta sukcesu

Silna i niezależna, ubrana w zbroję i wiedzę kobieta o archetypie Ateny z impetem idzie przez życie spinając się po szczeblach kariery. Praca i nauka dają Atenie największe spełnienie. Nie uzależnia się od innych ludzi. Zazwyczaj woli towarzystwo mężczyzn, których traktuje po kumpelsku. Wobec kobiet jest zdystansowana. Uwielbia dyskusje na temat gospodarki, polityki, nauki. Chętnie zdobywa tytuły naukowe i zwiększa kwalifikacje zawodowe. ”Atena zawsze pragnie osiągnąć sukces. Ciężko na niego pracuje, akceptuje rzeczywistość taką, jaka jest, przystosowując się do niej„ („Boginie w każdej kobiecie” J.S.Bolen). Myśli logiczne, ma chłonny umysł, którym kieruje się w życiu. Systematycznie i z determinacją dąży do postawionych celów i liczy na samą siebie, nie szuka wsparcia, i nie stawia się w roli ofiary. Ubrana w zbroję zdecydowanie idzie po swoje. Ambitna, stanowcza i towarzyska zdaje się być współczesnym ideałem kobiety. Nie ulega zachciankom i emocjom, a na życiowego partnera wybiera mężczyznę sukcesu, który jej imponuje. Atena może mieć małą wrażliwość i empatię, ponieważ świat emocji jest jej daleki, bywa zimna, surowa, niedostępna. Skupiona na pracy i osiągnięciach, nie angażuje się w głębokie relacje, traci dostęp do swoich uczuć i zmysłowości.

Lekcja dla Ateny

Atena skupiona na świecie zewnętrznym, zaniedbuje życie wewnętrzne. Kierując energię do wewnątrz może odnaleźć stłumione emocje, namiętność, a także swoje wewnętrzne dziecko, które pragnie zabawy, spontaniczności i beztroski. Lekcją dla Ateny jest zajrzeć pod zbroję i zobaczyć delikatną część swojej natury.

kobiecość

Hestia – niezależna i skromna mistyczka

Hestia w przeciwieństwie do Ateny skoncentrowana jest na swoim wnętrzu, jest niezależna emocjonalnie i samowystarczalna, gdyż w sobie poszukuje spełnienia. Nie utożsamia się z żadną rolą. Lubi samotność, unika więc towarzystwa, hałasu, nadmiaru bodźców. Ceni spokojne życie, skupia się na teraźniejszości, a w życiu kieruje się intuicją. Bije z niej spokój, ciepło, harmonia i głębokie zrozumienie. Lubi medytację, domowe porządki, pozostawać w cieniu. Nie zależy jej na rozgłosie, prestiżu, nie przejmuje się opinią innych ludzi. Nie ma ambicji, nie lubi flirtować ani dominować dlatego jako żona dobrze odnajduje się w tradycyjnym, patriarchalnym modelu rodziny.

Lekcja dla Hestii

Hestia ma w sobie wewnętrzną mądrość jednak trudno jej funkcjonować w zewnętrznym świecie i właśnie nad tym powinna pracować. W sytuacjach społecznych może czuć się niepewna i nieśmiała. Kierowanie energii na zewnątrz nie wychodzi Hestii naturalnie, dlatego musi włożyć w to wysiłek i zbudować swoją personę.

Na podstawie książki: „Boginie w każdej kobiecie” J.S.Bolen

(Visited 573 times, 2 visits today)
Facebookgoogle_plus

5 komentarzy

 1. zaniczka

  Czerwiec 6, 2017 at 4:35 pm

  Ups nie znalazłam siebie 🙂 ale to może dobrze – mój archetyp jest pewnie gdzie indziej 🙂

 2. Paulina

  Czerwiec 6, 2017 at 5:18 pm

  u mnie zdecydowanie archetypy sie mieszają , przenikają…nie mogę się jednoznacznie zakwalifikować…Atena, Demeter i Hera…koktaj mołotowa 🙂

  1. Jola

   Jola

   Czerwiec 6, 2017 at 7:45 pm

   Kobieta zmienną jest 🙂

 3. Ekonomia

  Grudzień 19, 2017 at 7:01 am

  Ekonomia

  Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…

Leave a Reply