Typologie osobowości – szkodzą czy pomagają?

Już starożytni zauważyli, że ludzie się między sobą różnią i na tej podstawie wyodrębnili 12 znaków zodiaków, które są najstarszą typologią osobowości. Grecy podzielili ludzi na choleryków, flegmatyków i sangwiników, Jung wyodrębnił 8 typów osobowości koncentrując na ruchu energii psychicznej oraz sposób w jaki odbieramy świat, później na tej podstawie stworzono 16 typów osobowości i całe mnóstwo innych typologii. Skąd ta potrzeba tworzenia typów osobowości?

Moim zdaniem z potrzeb zrozumienia innych ludzi, uporządkowania i uroszczenia natury ludzkiej. Cytując C.G.Junga „Klasyfikacje nie tłumaczą indywidualnej psychiki. Niemniej jednak, zrozumienie typów osobowości otwiera drogę do lepszego zrozumienia ludzkiej psychiki ogólnie.”

Niekorzystny wpływ typologii osobowości

Nikt z nas nie jest typem osobowości, nie zmyka się w sztywnych ramach danego typu, co więcej bardzo często ma w sobie kilka z typów osobowości w różnych proporcjach. Jeżeli więc robiąc test osobowości podejdziemy do niego bardzo radykalnie i uznamy, że wynik jest wyrocznią i opisem nas samych zamykamy się na to jacy naprawdę jesteśmy. Kiedy uznamy, że jesteśmy introwertykami, możemy odrzucać cechy ekstrawertywne uznając, że nie pasują do obrazu naszego „ja”. To samo w odniesieniu do innych ludzi, jeżeli uznamy, że ktoś jest np. zodiakalnym lwem nie będziemy przyjmować do wiadomości cech nie pasujących do tego typu osobowości. Do tego nie potrzeba typologi osobowości, mamy tendencję oceniania ludzi i szufladkowania ich, bywa , że mówimy „to do Ciebie w ogóle nie podobne”, „nie wierzę, że ty to zrobiłeś”, „to nie w twoim stylu” itp. Człowiek się nieustannie zmienia, jego osobowość ewoluuje pod wpływem doświadczeń, dlatego kurczowe trzymanie się jednego obrazu danego człowieka jest ograniczające.

Korzystny wpływ typologii osobowości

Typologie osobowości wskazują na różnice występujące między ludźmi, kierujemy energię psychiczną na zewnątrz bądź do wewnątrz, za pomocną czterech funkcji odbieramy rzeczywistość, mamy różne potrzeby, wartości, cele, marzenia i doświadczenia życiowe. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Typologie osobowości pokazują, że różnorodność jest dobra, że każdy z nas, taki jaki jest, jest w porządku. Typologie tłumacza skąd biorą się różnice i wskazują na potencjały i ograniczenia wynikające z danego sposobu funkcjonowania. Poznając typologie osobowości nie tylko lepiej rozumiemy samych siebie, ale także łatwiej nam zaakceptować, że inni różnią się od nas. Często wydaje nam się, że wszyscy są tacy jak my, oceniamy ich przez pryzmat samych siebie, karcimy, krytykujemy, gdy zachowania innych odbiegają od naszych.

Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy. – Anthony de Mello 

Kiedy zrozumiemy, że ludzie różnią się od nas, przestaniemy mierzyć ich własną miarą. Dołożymy wysiłku by poznać ich takimi jacy rzeczywiście są. Kiedy zaakceptujemy fakt, że ludzie różnią się od nas i nie ma w tym nic złego, znika potrzeba zmieniania innych i dopasowywania ich do nas, zamiast tracić energię na urabianie innych, możemy się uczyć od nowych postaw, sposobów odbierania świata, poszerzać granice własnej świadomości, stawać się człowiekiem o otwartym umyśle, co sprawia, że stajemy się ludźmi tolerancyjnymi, co w moim odczuciu, wspiera rozwój ludzkości. Wiedza na temat samego siebie, tego co nam służy, a co szkodzi, skąd czerpiemy motywację, kiedy jesteśmy najbardziej efektywni, jakie są nasze potencjały, sprawia, że tworzymy życie pod siebie, dokonujemy świadomych wyborów, dzięki, którym możemy być sobą i maksymalnie realizujemy swój potencjał. 

W życiu prywatnym i zawodowym staram się kierować zasadą najpierw zrozum i zaakceptuj, znajomość typologi osobowości zdecydowanie mi w tym pomaga.

(Visited 145 times, 2 visits today)
Facebookgoogle_plus

Leave a Reply