‚Stoi na stacji lokomotywa’ zabawa na podstawie wiersza Tuwima

Zabawa inspirowana wierszem Tuwima ‚Lokomotywa’, w którą bawiłam się z moimi córeczkami, gdy miały dwa latka. Zabawa rozwija zdolności plastyczne, językowe, matematyczne, teatralne, a także rozwija motorykę małą i dużą, oraz uczy pewności siebie.

 

Kolorowanie.

Szybko przewertowałam Internet znajdując potrzebne ilustracje: lokomotywa oraz wagony z bananami itp. Ku uciesze moich córeczek wręczyłam im stos kartek i poprosiłam by rozłożyły je na podłodze. Każda dostała swój zestaw obrazków, wybrane obrazki pokolorowałyśmy.

 

Układanie obrazków według kolejności podanej w wierszu.

Powoli zaczęłam czytać wierszyk. Dzieci w skupieniu słuchały. Po przeczytaniu każdego fragmentu dotyczącego wagonu przerywałam  czytanie by dać dziewczynkom czas na znalezienie odpowiedniego wagonu. Pierwszy obrazek przyłączyły do lokomotywy, a każdy następny wagon do poprzedniego, tak, aż powstał nam cały pociąg z wiersza Tuwima.

toy-train-154101_640
Druga część polega na poruszaniu się  zgodnie z wierszykiem.

‚Najpierw powoli jak żółw ociężale’. Zachęcamy dzieci do gry aktorskiej. Na twarzy maluje nam się wysiłek, nie możemy oderwać stóp od podłogi, w końcu z wysiłkiem i trudem zaczynamy powoli się poruszać. Na słowa: ‚I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,’ przyspieszamy kroku, z coraz większą lekkością i gracją poruszamy się po pokoju. I tak coraz szybciej i szybciej aż wszyscy padamy ze śmiechu na podłodze sapiąc i dysząc (jeżeli oczywiście mamy bezpieczne miejsce do biegania-najlepszy byłby ogród czy łąka).

 

Zamiana rolami.

Dzieci zamiast czytać wydają dźwięki przyśpieszającego pociągu. Reszta osób porusza się do taktu.

 

Modyfikacje

Zabawę można modyfikować w przeróżne sposoby zależnie od pomysłowości jej uczestników. Ze starszymi dziećmi zamiast drukować, można narysować lokomotywę i wagony pełne bananów, szaf itd.

Możemy połączyć się w pociąg i jechać w rytm czytanego wiersza.

Możemy wystukiwać rytm dłońmi i w ten sposób narzucać tempo pozostałym uczestnikom zabawy.

Milej zabawy!

A i dajcie znać jak się bawiliście, i jak modyfikowaliście zabawę w Lokomotywę Tuwima.

(Visited 596 times, 1 visits today)
Facebookgoogle_plus

Leave a Reply