4 powody dla których warto bawić się z dziećmi

Tłumaczysz, rozmawiasz i nic nie pomaga? Masz wrażenie, że nie możesz dotrzeć do swojego dziecka? Wejdź z dzieckiem do świata zabawy. To właśnie podczas zabawy dziecko jest w pełni skupione i skoncentrowane. Zabawa daje ogromną możliwość uczenia dziecka pozytywnych zachowań w przyjemnej atmosferze zaufania i bliskości.

Zabawy na role ułatwiają komunikację z dzieckiem, pomagają dziecku zrozumieć sytuację i przyswoić nowe zachowania. Mają wartość wychowawczą i terapeutyczną.

1. Pomoc w oswojeniu z trudnymi emocjami

Twoje dziecko obawia się pierwszego dnia w przedszkolu czy wizyty u lekarza. Zaproponuj zabawę na rolę. Weźcie misie, lalki czy pacynki i po prostu pobawcie się w „wizytę u dentysty” czy „pierwszy dzień w szkole”.

Dziecko w bezpiecznych warunkach „doświadczy” tego czego się obawia utożsamiając się ze swoją zabawką. 

Co zrobić, aby zabawa pomogła dziecku w przezwyciężeniu trudności:

  • pokaż dziecku, że to normalne i w porządku czuć stres i trudne emocje (że inni też je odczuwają),
  • przedstaw daną sytuację w sposób miły i przyjemny (ale również rzeczywisty),
  • pokaż pozytywne zakończenie (powrót mamy, otrzymanie naklejki od lekarza).                                                           

Przykładowa zabawa: „wizyta u lekarza”.

Odegraj scenkę za pomocą pacynek. Pacynka, która idzie do lekarza początkowo obawia się wizyty, jednak w gabinecie doświadcza pozytywnych emocji (radość z dostania naklejki, miłość matki, zaciekawienie sprzętem medycznym, ciepło płynące z uśmiechu lekarza, gratulacje za bycie dzielnym). Istotne jest by dziecko zobaczyło, że lekarz jest miły, że daje naklejki, mówi po kolei co robi, jest delikatny i sympatyczny. Rodzic jest wsparciem dla dziecka, jest blisko, zapewniając poczucie bezpieczeństwa.

Następnie jeżeli dziecko chce wspólnie pobawcie się w wizytę u lekarza. Postaraj się aby zabawa była miła, przyjemna i rozładowująca napięcie.

2. Uczenie pozytywnych zachowań

Za pomocą pacynek zademonstruj różne sposoby radzie sobie w konfliktowych sytuacjach. Zachęć dziecko, by za pomocą zabawki samo przedstawiło różne zachowania. Zastanówcie się razem, który sposób jest najbardziej skuteczny i dobry dla wszystkich osób.

zabawa z dzieckiem

3. Rozwijanie empatii

Odgrywanie ról pomaga dziecku spojrzeć na sytuację z różnej perspektywy. Rozwijają zrozumienie i szacunek dla potrzeb innych osób.

Jednorazowa zabawa od razu nie nauczy dziecka nowych zachowań. Powtarzajcie je wielokrotnie, a nie tylko pomożesz dziecku oswoić się z trudnymi sytuacjami, nauczysz wychodzenia z konfliktowych sytuacji.

4. Pogłębianie relacji

Bawiąc się z dzieckiem dajesz mu swój czas, uwagę i tym samym mówisz, że jest dla Ciebie ważne. Poznajecie siebie na wzajem, śmiejecie i wygłupiacie co ma pozytywny wpływ na wasze relacje. Nie każdy rodzic jednak lubi dziecięce zabawy i to w porządku jest milion sposobów na wspólne spędzanie czasu jak spacery, wycieczki, gotowanie, gry planszowe, czytanie bajek itd. Istotne by zarówno dziecko jak i rodzic czerpali przyjemność ze wspólnej zabawy i znaleźli swój własny sposób spędzania czasu razem.

(Visited 253 times, 1 visits today)
Facebookgoogle_plus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.