Cele arteterapii

Sztuki plastyczne, taniec, muzyka, gra aktorska, poezja, rzeźba, film to nie tylko rozrywka, sposób na zdystansowanie się od codziennego życia, sztuka to przede wszystkim forma wyrażania siebie, komunikacja z drugim człowiekiem. Sztuka to forma katharsis, sposób dotarcia do duszy człowieka, transgresja.

Dlatego też sztuka wykorzystywana jest w terapii. Pomaga w poznawaniu samego siebie, uwolnieniu od blokad, ujrzeniu wypartych treści; wspomaga rozwój i kształtowanie osobowości.

Arteterapia pobudza do refleksji i zachęca do poszukiwań, których uwieńczeniem jest odkrycie nowych możliwości i poszerzenie samoświadomości. Daje narzędzia potrzebne do poznawania i analizowania samego siebie, dzięki czemu uczestnik ma możliwość odkrycia nieznanych mu dotąd stron swojej osobowości. Tworzenie pomaga w zrozumieniu świata, własnych przeżyć, a także daje możliwość spojrzenia na siebie z dystansu. W arteterapii ważny jest proces tworzenia, gdyż człowiek w akcie tworzenia ujawnia wiele emocji, myśli oraz przeżyć. Dzieło natomiast jest wyrazem samego siebie, historią nas samych, treścią, którą chcemy uzewnętrznić, ciężarem, od którego chcemy się uwolnić, pięknem, które pragnie być dostrzeżone. Dzieło mówi: jestem, czuję, myślę; zobacz, usłysz, zrozum mnie. Analizując naszą twórczość mamy okazję zobaczyć siebie w innym świetle, poznać siebie na nowo.

samorealizacja

Twórczość na co dzień

Arteterapia pobudza rozwój kreatywności. Kreatywność potrzebna jest nam w codziennym życiu, do rozwiązywania problemów, do szukania rozwiązań, do stawianie celów i tworzenia planu, by je osiągnąć, do tworzenia relacji, a także do upiększania naszej codzienności na przykład poprzez piękne podanie potraw. Twórczość dotyczy stylu życia, indywidualnego sposobu realizacji własnych celów życiowych, działań, które wychodzą poza naśladownictwo i utarte wzorce.

Maslow podkreśla, że twórczość nie jest zarezerwowana tylko dla wielkich poetów, malarzy, intelektualistów. Nie odnosi się jedynie do wytworów, ale także do ludzi, postaw, czynności i procesów. Taka twórczość wynika z osobowości i ukazuje się w życiu codziennym. Twórcze może być wychowywanie dzieci, gotowanie obiadu, prowadzenie firmy. 

Osoba twórcza według Maslowa

Na podstawie badań Maslow stworzył obraz osoby twórczej. Przypisał jej takie cechy jak: nowatorskość, pomysłowość, inwencja, oryginalność i nieprzewidywalność.

Osoby twórcze potrafią dostrzec to, co nowe, nieprzetworzone, konkretne, są otwarte na doświadczenie. Nie ograniczają swojej percepcji do tego, co skategoryzowane, sklasyfikowane, ogólne, uporządkowane. Dodatkowo potrafią być „naturalne” i spontaniczne. Wyrażają swoje myśli nie obawiając się opinii i reakcji innych ludzi. Są ekspresyjne i autentyczne, nie obawiają się tego co nowe. Rozwój kreatywności nie tylko odnosi się do tworzenia pięknych dzieł, ale wpływa również na kształtowanie naszej osobowości, a także stylu życia i działania w świecie.

 

Podsumowując 

 • Tworząc wyrażamy samych siebie, swoje doświadczenia, emocje, myśli w sposób niewerbalny. W ten sposób łatwiej jest nam wyrazić trudne i bolesne rzeczy.
 • Podczas tworzenia poszerzamy psychikę o treści nieświadome, analizując nasz twór możemy ujrzeć wewnętrzne archetypy i wyparte treści.
 • Sztuka daje poczucie unikalności, pomaga przekraczać granice, wychodzić ze strefy komfortu. Daje poczucie pełniejszego życia.
 • Proces twórczy polega na zmienianiu, transformowaniu, przekształcaniu pewnej formy w inną.

kreatywność

Bibliografia

Gładyszewska-Cylulko J., Ciało-umysł-dzieło. Arteterapia w ujęciu fenomenologicznym, [w:] Arteterapia w edukacji i rozwoju człowieka, Wrocław 2008, s. 50

Siemież M., Arteterapia-w poszukiwaniu wewnętrznego swiatła, [w:] Arteterapia w edukacji i rozwoju człowieka, Wrocław 2008, s. 17-18

Limont W., Nielek-Zawadzka K.,Dylematy edukacji artystycznej. Edukacja artystyczna a potencjał twórczy człowieka, Kraków 2006, s. 51-58

Maslow A., Motywacja i osobowość, Warszawa 2006, s. 245-24

Zinker J., Twórczy proces w terapii Gestalt, Warszawa 1991, s. 8-13

(Visited 1 684 times, 1 visits today)
Facebookgoogle_plus

3 thoughts on “Cele arteterapii

 1. Karolina | Odnova says:

  Bardzo merytoryczny i wartosciowy wpis. Sztuka i działania artystyczne zdecydowanie mają działanie terapeutyczne. Dzięki niej istnieje możliwość wyrażenia tego, co niemozliwe w tradycyjny sposób.

  Odpowiedz
 2. Magda says:

  Kiedy byłam jeszcze dziewczynką, bardzo lubiłam tworzyć. Obecnie, jak juz tworzę, to jedynie praktyczne rzeczy. Fajnie byłoby wrócić do czegoś mniej praktycznego 🙂

  Odpowiedz
 3. Ani - Liberal Rebel says:

  Z definicji tej by wynikało, że jestem twórcza: kreuję swoją rzeczywistość i realizuję autorski pomysł na siebie 😉
  Dodatkowo, taniec jest dla mnie nową formą terapii i sztuki – cudownie relaksuje i pobudza pozytywne hormony 🙂
  Bardzo cenię Maslow’a. Dzięki za wpis!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.