Wymaluj swoje emocje (ćwiczenie)

Rozluźnij krawat, zmyj powagę z twarzy, odłóż logikę na półkę z książkami i powędruj ze mną do świata kreatywności i zabawy. Chociaż na chwilę pozwól sobie na zabawę, bez oceniania, całkowicie swobodnie, bez celu, bez sensu poddaj się tworzeniu. Zaufaj intuicji, zaufaj twórczemu procesowi, swojej wyobraźni, która jak mówi Einstain jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona.

Mam dla Ciebie ćwiczenie, które dobrze znasz. Zapewne ta forma sztuki była Twoim pierwszym sposobem twórczego wyrazu. Ćwiczenie pochodzi z książki The Art Therapy Sourcebook, Cathy A. Malchiodi, w której znajdziesz całe bogactwo ćwiczeń arteterapeutycznych.

bazgranie
uwolnij emocje

Weź kartkę i kredki. Nie masz kredek? Może uda Ci się znaleźć ołówek, czarny i niebieski długopis? 🙂

  • Zrelaksuj się. Usiądź wygodnie na krześle przy stole. Zamknij oczy. Zaobserwuj jak się czujesz. Jakie masz myśli. Jak się miewa Twoje ciało. Weź kilka głębokich wdechów. Następnie skup się na dźwiękach, które Cię odtaczają, poczuj zapach, który wypełnia pomieszczenie, skup się na ciele, skup się na oddechu. Otwórz oczy. Przysuń się do stołu. Ułóż kartkę naprzeciw siebie i weź kredkę. Zamknij oczy i zacznij bazgrać. Bez zastanawiania się. Bez oceny. Bez planowania. Tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem i po raz pierwszy w życiu chwyciłeś kredkę i zacząłeś bazgrać.

Stworzyłeś już swoje dzieło? Jak się teraz czujesz?

  • Spójrz na to, co stworzyłeś. Znajdź w tych bazgrołach obraz. Jakiś kształt, formę, linie. Pozwól prowadzić się swojej wyobraźni. Baw się. Daj sobie czas, spójrz z różnej perspektywy, aż obraz pojawi się przed Twoimi oczami wyobraźni.Gdy już dostrzeżesz ukryty w bazgrołach obrazek, dokończ to, co narysowałeś. Dokończ swój obraz, a na zakończenie nadaj mu tytuł.
intuicja
zaufaj wyobraźni

Przyjemnie jest wrócić do dziecięcego świata? Odprężyłeś się? Odpoczęłaś? 🙂

  • Możesz na tym zakończyć ćwiczenie. Jeżeli jednak chcesz pójść o krok dalej i spojrzeć w głąb siebie, spójrz na obraz raz jeszcze i poczuj jakie skojarzenia, emocje w Tobie wywołuje? Wyobraź sobie, że obraz do Ciebie mówi „Jestem kwiatem i czuję… potrzebuję… myślę…”. Może pojawi się w Tobie potrzeba odpowiedzenia? Jeśli tak, to narysuj drugi obrazek, który będzie odpowiedzią na pierwszy. Eksploruj, baw się, nie oceniaj, akceptuj.

Mam nadzieję, że twórcza praca pomogła Ci się odprężyć, a może nawet dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Jeżeli ćwiczenie spodobało się Tobie, powtarzaj je co jakiś czas i obserwuj jak się zmienia to co tworzysz, jak zmieniają się Twoje stany, emocje, nastroje.

 

 

 

 

 

(Visited 73 times, 1 visits today)
Facebookgoogle_plus

1 Comment

  1. Carmela

    Marzec 26, 2017 at 10:29 pm

    Niestety albo na szczęście, już dawno z tego wyrosłam… 🙂

Leave a Reply